HAKKIMIZDA

Lezzetimiz sizin için de vazgeçilmez bir serüven olsun...

İlk olarak 1962 yılında duyulmaya başladı o meşhur köftenin, insanı büyüleyen kokusu, Merkezefendi sokaklarında...

Derme çatma dükkanında bir masa ve 4 sandalyeyle başladı köfteciliğe rahmetli Ahmet Usta. Uzun yıllar en güzel köfteyi, en güzel piyazı ve mis gibi ayranıyla sundu misafirlerine, güveni, saygıyı ve güler yüzü bir borç bilerek…

O günün bir masası onlarca masaya; 4 sandalye yüzlercesine dönüştü şimdi. Merkezefendi'deki restaurantı ve Zeytinburnu'ndaki şubesiyle…

Şimdi günde yüzlerce porsiyon köfte sunuluyor misafirlerine. Yıllardır değişmeyen lezzetinin sırrını anlatan iki cümlesi vardı elbet; “Eti, yıllardır değiştirmediğim kasaptan alıyorum. Her etten köfte olmaz. Dananın kaburgası ve kuzunun boşluğu karışımından yapılmalı köfte. Pişirmesinin bile ilmi var.”

vefatından sonra işleri devralan oğlu Bülent İLÇİ ; Ahmet Ustanın azmi ve emeğinin sayesinde bıraktığı bu emanet ile bu günlere gelmenin haklı gururunu yaşıyor.

Vedat Milor'ün Programını İzlediniz mi?

NTV'de yayınlanan ve Vedat Milor'un sunduğu "Tadı Damağında" programının 11.05.2012 tarihli çekimine konuk olduk. Köftelerimizin lezzetini ve şöhretini bir de Vedat Milor'den seyredin.

İdil Yazar’dan VLOG, yemek videoları youtube kanalında yayınlanıyor…

İdil Yazar’ın notu şöyle: En iyi köfteyi bulmak için İstanbul’da ki Tarihi Merkez Efendi Köftecisi'ne geldik. Birbirinden lezzetli köftelerini sizlere de tanıtmak için yine muhteşem bir Vlog hazırladık. 

İstanbul'da köfte yenilebilecek en üç mekandan biri olan Tarihi Merkez Efendi Köftecisi Show Haber ekranlarında.

Vedat Milor Türkiye'nin en iyi restorantlarını geziyor, müthiş lezzetleri tadıyor, değerlendiriyor ve en iyi aşçılarla bir araya geliyor. Tadı Damağım'da yılın son bölümünde Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan ile Vedat Milor'un Tarihi Merkez Efendi Köftecisi'ndeki sohbetini ekrana getiriyor.